Spis treści
Oczyszczacz powietrza na psa i kota – niezbędne elementy
1. Filtr HEPA
Odpowiada za fizyczne zatrzymywanie mikrocząstek zanieczyszczeń: alergenów odzwierzęcych, pyłków roślin, pyłów smogowych czy roztoczy kurzu domowego. Filtry HEPA H13 zastosowane w oczyszczaczach powietrza Klarta charakteryzują się skutecznością sięgającą 99,97% dla cząsteczek o wielkości 0,3 µm. Jednocześnie są one w stanie zatrzymać do 100% cząstek mniejszych i większych niż wspomniane 0,3 µm.
2. Filtr węglowy
Skuteczny w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów, np. z kuwety zwierząt. Kolejny stopień filtracji, któy odpowiada za neutralizowanie szkodliwych gazów czy uporczywych zapachów.
Dzięki dużej ilości węgla aktywnego zastosowanego w filtrach, oczyszczacze Klarta mogą szybko usuwać drażniący zapach z pomieszczenia.
3. Filtr wstępny
Wychwytuje większe cząstki, np. kłęby kurzu czy sierść zwierząt. W przypadku oczyszczaczy powietrza Klarta, filtr wstępny ma formę osobnej, wymiennej siateczki, którą łatwo zdemontować i zamontować.
4. Plazmowa jonizacja powietrza
W usuwaniu zapachów pomaga również jonizator plazmowy ION Plasma Air. Jego głównym zadaniem jest jednak tworzenie rodników hydroksylowych dezaktywujących zarodniki pleśni, grzybów, alergeny i roztocza, jak również wirusy oraz bakterie.
O tym jak ważna jest jonizacja, opisujemy w artykule Jonizacja plazmowa ION Plasma AIR – nawet 75 mln jonów +/-.
5. Harmonogram pracy
Jeśli objawy alergiczne przeszkadzają do tego stopnia, że uniemożliwiają komfortowy sen, wybierz urządzenie, w którym możesz zaprogramować własny harmonogram pracy.
Uruchom oczyszczacz na 1h przed pójściem spać w jednej z wyższych prędkości (np. Fast, Fast+ lub Turbo). Urządzenie zwiększy wówczas obroty, wywoła ruch powietrza, wzniecając alergeny i ściągając je na filtry.
Po więcej inspiracji dot. reguł pracy zajrzyj do artykułu o automatyzacji oczyszczacza Klarta Forste 4.
Dodatkowo: warto zainwestować także w nawilżacz powietrza.
Nawilżone powietrze (powyżej 50% wilgotności względnej) sprawia, że mniej pyłków unosi się w powietrzu. Zatem im wyższa wilgotność, tym czystsze powietrze i większa łatwość oddychania. Bardziej nawilżone śluzówki nosa i gardła to również niewyobrażalna ulga dla alergików.
Wszystkie te elementy znajdziesz w urządzeniach Klarta. Wybierz oczyszczacz razem z nawilżaczem Klarta Humea WiFi aż do 40 m2. Teraz w promocji!
Klarta Stor 2 i Klarta Forste 4 – 98 % alergików odczuwa poprawę
98% alergików potwierdziło pozytywny wpływ oczyszczaczy Klarta w łagodzeniu objawów alergiii.
29% z nich zadeklarowało zaś całkowitą eliminację objawów. To wyniki, które napawają nas radością i dumą z naszych urządzeń.
W przypadku alergii na zwierzęta, oczyszczacze powietrza Klarta wyposażone w:
- filtry HEPA H13
- jonizację plazmową ION Plasma Air,
- czujniki IQ sensor
- bezkompromisowe tryby automatyczne – skutecznie wychwytują nawet mikroskopijne cząsteczki unoszące się w powietrzu, skutecznie unieruchamiając je na filtrach wewnątrz urządzeń.
Ponad 75% cząsteczek białka fel d 1, zawartego w kociej ślinie ma wielkość ponad 5 mikronów.
Wyposażone w filtry HEPA, oczyszczacze powietrza Klarta są w stanie zatrzymać niemal 100% takich cząsteczek.
Alergiku – przed zakupem oczyszczacza zwróć uwagę na te 3 rzeczy
Dobierz oczyszczacz do wielkości pokoju
- Klarta Forste 4 – do mniejszych pomieszczeń, od 10 do 40 m²,
- Klarta Stor 2 – do większych pomieszczeń, od 20 do nawet 80 m².
Skuteczny oczyszczacz dla alergika to przede wszystkim taki, który potrafi wymieszać powietrze w pomieszczeniu, wzniecając ruch mikrocząstek i kierując je w stronę oczyszczacza.
Przed zakupem oczyszczacza warto zmierzyć wielkość docelowego pomieszczenia (długość x szerokość x wysokość).
Co do zasady, skuteczna filtracja powietrza w pomieszczeniu następuje, gdy oczyszczacz będzie w stanie wymienić je minimum 3 razy.
Objętość pomieszczenia warto zatem pomnożyć przez 3, by uzyskać minimalną wydajność oczyszczania (CADR), które urządzenie musi posiadać.
Wybierz restrykcyjny algorytm oceny jakości powietrza
Oczyszczacze powietrza Klarta należą do najbardziej bezkompromisowych oczyszczaczy w Polsce. Rygorystyczny algorytm udoskonalany przez lata przez naszych inżynierów jest bezwzględny dla wszelkich pyłów unoszących się w powietrzu.
Zarówno Klarta Forste 4, jak i Klarta Stor 2 reagują zwiększeniem obrotów, gdy tylko poziom PM2,5 przekroczy 5 µg/m³. Tryb turbo uruchamiany jest powyżej 30 µg/m³.
Przemyśl ustawienie oczyszczacza
Wielu alergików ustawia swój oczyszczacz w sypialni, gdyż to w niej spędzamy min. 6-8 godz. dziennie. Materace, pościel czy zasłony to również dobre siedlisko roztoczy.
Ustawiając oczyszczacz powietrza warto zadbać o to, by z jednej strony był on w miarę blisko obszarów przebywania (np. łózko, kanapa czy stół), z drugiej również dość blisko głównych ciągów wentylacyjnych w mieszkaniu.
Wybierając oczyszczacz powietrza Klarta możesz spać spokojnie. Dzięki obecności trybu nocnego oraz 8 poziomów prędkości, nasze urządzenia gwarantują cichą i płynną pracę, bez nagłych skoków obrotów.
Alergia na kota, czyli co?
Powszechnie powielanym mitem w przypadku alergii na kota jest przeświadczenie, iż jest to alergia na sierść. Tymczasem sierść zwierząt nie jest nigdy źródłem alergii, może być jedynie jej nośnikiem.
Czynnikiem alergizującym jest tak naprawdę białko Fel d 1 (sekretoglobina). Wytwarzane jest ono w gruczołach łojowych oraz produkujących ślinę. Zwierzę, myjąc się, przenosi je na futro.
Zdecydowanie lżejsze od białka psiego, jest bardziej lotne, a co za tym idzie bardziej niebezpieczne. Dużo łatwiej bowiem może przedostać się do dróg oddechowych.
Podobnie jednak, jak w przypadku psów, sekretoglobina wydzielana jest w większych ilościach przez samce. Jej stężenia mogą również ulec zwiększaniu się wraz z wiekiem zwierzęcia.
Badania przeprowadzane w 1998 roku przez A. Custovicia i innych wskazują na 260-krotnie mniejsze stężenie alergenu Fel d 1 w pomieszczeniach osób, które nie posiadały kota względem pokoi właścicieli czworonogów.
Wyposażone w filtr HEPA, oczyszczacze powietrza Klarta mogą znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się alergenu w powietrzu.
Objawy alergii na kota
Do najczęstszych objawów alergii na kota zaliczamy:
- Katar,
- Kichanie,
- Kaszel,
- Drapanie w gardle,
- Łzawienie,
- Swędzenie oczu i obrzęk powiek,
- Swędzenie i zaczerwienienie skóry,
- Egzema.
Alergia na psa – czym jest?
Podobnie jak w przypadku kotów, również i tu mylne jest przeświadczenie, iż uczula nas psia sierść. Tak naprawdę czynnikiem alergizującym jest bowiem psi naskórek, który może zawierać aż 29 alergenów.
Najczęściej wymienia się jednak białko Canf5 (zapisywane również Can f 5 – Canis familiaris allergen 5), które można znaleźć w moczu i skórze psa. Jest on bowiem wytwarzane w prostacie psa.
W badaniu szwedzkich naukowców, to właśnie ten alergen został określony jako najbardziej uczulający.
W innej próbie badawczej, przeprowadzanej na dużej grupie respondentów, Canf5 było najczęściej rozpoznawanym czynnikiem alergennym wśród dzieci uczulonych na koty i psy – pomimo iż tylko 1 na 10 dzieci wykazywało symptomatyczne reakcje alergiczne w obecności psów.
Potwierdza to doktor Lakiea Wright, alergolog z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie, która uważa, że ok. 30% osób uczulonych na psy, jest tak naprawdę uczulonych na jedno specyficzne białko.”
Dobra wiadomość jest taka, że samice słabiej alergizują aniżeli samce.
Ponadto w badaniu Licciardiego i innych, uznano że uczulenie na samo białko Canf5 można uznać za dość „szczęśliwe”, bowiem wiele osób uczulonych tylko na ten alergen, może mieć w swoim domu samicę lub wykastrowanego samca.
Starsze psy, gubiące więcej naskórka, również są uznawane za bardziej alergizujące.
Objawy alergii na psa
- Katar,
- Kichanie,
- Kaszel,
- Wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła,
- Swędzenie oczu i obrzęk powiek,
- Swędzenie i zaczerwienienie skóry,
- Egzema.
Alergia na koty lub psy – co jeszcze warto zrobić?
Oczyszczacz powietrza to dobry pierwszy krok do złagodzenia objawów alergii. Warto jednak wprowadzić pewne zmiany do swojego codziennego życia, by do minimum ograniczyć możliwość „zagnieżdżania się” alergenów.
- Pozbądź się dywanów, koców, firan i zasłon
Wyżej wymienione elementy dekoracyjne sprzyjają zatrzymywaniu alergenów.
Najbardziej chłonne pod tym względem są dywany, z których ciężko wydobyć zagnieżdżone cząsteczki alergenów, nawet przy pomocy oczyszczaczy powietrza.
W badaniu Roberta A. Wood’a i innych to właśnie pozbycie się dywanów najbardziej odczuwalnie zwiększało efektywność oczyszczania.
- Ogranicz dostęp zwierzaków do sypialni
Krok, który dla wielu z pewnością może być trudny. Doskonale rozumiemy wszystkich, którzy kochają spać ze swoimi pupilami.
Niemniej jednak to właśnie sypialnia posiada najwięcej powierzchni, które łatwo pochłaniają dryfujące cząsteczki kociego białka Fel d 1.
- Wypróbuj pokrowce na materace i poduszki
Wykonane z włókien kilkadziesiąt razy (niekiedy nawet 200 razy) cieńszych od ludzkiego włosa, pokrowce te stanowią nieprzepuszczalną barierę dla alergenów.
- Regularnie i świadomie sprzątaj mieszkanie
W przypadku alergii, niezależnie od tego czy mówimy o białku śliny kota czy psim naskórku, warto regularnie, co najmniej 2 razy w tygodniu odkurzać swoje pomieszczenia.
Ponadto minimum raz w tygodniu należy umyć podłogi w mieszkaniu.
Sprzątając kurz, warto pamiętać o odpowiedniej kolejności:
1. Włączenie oczyszczacza powietrza
2. Ścieranie kurzu z mebli, począwszy od górnej zabudowy
3. Odkurzanie podłóg
4. Mycie podłóg
- Odwiedź alergologa
Korzystając z publicznej służby zdrowia, wybierz się do lekarza pierwszego kontaktu, aby otrzymać skierowanie do alergologa.
Idąc prywatnie do alergologa, skierowanie nie będzie potrzebne. Lekarz ten najprawdopodobniej zaleci leki przeciwhistaminowe lub zabiegi immunoterapii.